Kovesi despre cazul Oprea: Este un vot politic care blochează justiția; o mamă rămâne să aștepte

Procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, susține că în urma votului din Senat procurorii nu mai pot să stabilească răspunderea penală în cazul fostului vicepremier Gabriel Oprea și că, astfel, "o mamă rămâne să aștepte".

* Senatorii au votat împotriva urmăririi penale a lui Gabriel Oprea

"Este un vot politic care blochează justiția. În urma acestui vot, DNA nu mai poate să stabilească răspunderea penală a lui Gabriel Oprea pentru ucidere din culpă. Deci, o mamă rămâne să aștepte", a declarat Kovesi, la sosirea la CSM.

Ea a mai precizat că au mai fost precedente de acest fel, făcând referire la dosarul fostului ministru de Externe, Titus Corlățean.

"Au mai fost astfel de precedente. Vă reamintesc dosarul în care a fost implicat fostul ministru de Externe, Corlățean Titus. Au fost mii de oameni care nu au putut să voteze la alegeri. Am deschis o investigație, din nou, votul politic a blocat acea investigație, motiv pentru care nu o să putem să administrăm probe și să aflăm ce s-a întâmplat", a adăugat Kovesi.

Ea a precizat că a venit la CSM pentru a susține un procuror DNA cercetat disciplinar.

"Eu am venit astăzi doar să o susțin pe colega noastră, este vorba de o cercetare disciplinară, în dosarul în care a fost investigat fostul ministru de Interne Oprea Gabriel, fostul ministru de Interne Tobă și fostul șef al Direcției de Informație și Protecție a MAI. Am venit doar să îmi susțin colega", a menționat șefa DNA.

Potrivit ordinii de zi a ședinței de procurori în materie disciplinară, unul dintre cazurile discutate miercuri este și cel al Florentinei Mirică, procuror-șef serviciu în cadrul Secției de combatere a corupției a DNA.

AGERPRES/(A — autor: Mihai Stoica, editor: Mirela Bărbulescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă