Lansarea navetei Dragon de la SpaceX către ISS; condiții atmosferice 80% favorabile pentru sâmbătă

Lansarea navetei spațiale de transport Dragon a companiei americane SpaceX pentru cea de-a cincea sa misiune de aprovizionare a Stației Spațiale Internaționale (ISS), amânată deja de mai multe ori, ar putea avea loc sâmbătă, anunță vineri Agenția Spațială Americană (NASA).

Condițiile atmosferice sunt 80% favorabile, potrivit prognozelor furnizate de aviația americană.

Lansarea rachetei Falcon 9 și a capsulei Dragon, cu o încărcătură de 2,2 tone, va avea loc de la baza aeriană Cape Canaveral din satul american Florida, la ora locală 04.47 (09.47 GMT) și va fi transmisă în direct de NASA.

Prevăzută inițial pentru 18 decembrie, lansarea a fost reprogramată la 6 ianuarie, apoi pentru 9 ianuarie și ulterior pentru 10 ianuarie.

Amânarea a fost decisă din cauza unor probleme tehnice la racheta Falcon 9 depistate de specialiștii SpaceX. Această firmă cu sediul în California are un contract de 1,6 miliarde de dolari cu NASA pentru a realiza 12 misiuni de aprovizionare a ISS cu racheta Falcon 9 și capsula Dragon.

Alte opt misiuni vor fi efectuate de compania Orbital Sciences, în baza unui contract de 1,9 miliarde de dolari cu NASA, informează EFE.

AGERPRES


populare
astăzi

1 S-a întors cheița la PSD? / „Nu ne-am propus noi să-l schimbăm pe Bolojan”

2 Uite o informație interesantă...

3 Primar PSD prins de polițisti că fura curent reținut pentru 24 de ore

4 Cutremur la Pentagon în plin război cu Iranul: șeful Armatei SUA, forțat de Pete Hegseth să se retragă imediat din funcție

5 VIDEO „Perfect. Pe când și prăjitoarele de pâine?” / Pete Hegseth: „Soldații își vor putea aduce armele personale în cazărmi”. Val de ironii din partea …