Lasconi sau Georgescu. Cu cine ar vota românii în turul doi al alegerilor prezidențiale, potrivit ultimului sondaj

Lasconi sau Georgescu. Cu cine ar vota românii în turul doi al alegerilor prezidențiale, potrivit ultimului sondaj

În ultimul sondaj ARA Public Opinion SRL, românii au fost întrebați cu cine ar vota în turul doi al alegerilor prezidențiale și dacă acestea ar trebui reluate în urma evenimentelor recente.

Cu cine ar vota românii în turul doi/FOTO: Colaj foto Mediafax și Inquam photos

Cu cine ar vota românii în turul doi/FOTO: Colaj foto Mediafax și Inquam photos

Potrivit sondajului prezentat de Antena 3 CNN, 31% din respondenți au declarat că votează cu Elena Lasconi, 15% îl aleg pe Călin Georgescu, 29% sunt indeciși, iar 25% au ales să nu răspundă.

Dată fiind ședința Consiliului Suprem de Apărare al Țării (CSAT) , care a constat că primul tur al alegerilor prezidențiale a fost afectat de atacuri cibernetice din partea Rusiei dar și că unii candidați au fost favorizați de TikTok, cetățenii au fost întrebați dacă ar fi de acord ca primul tur să fie reluat.

În timp ce 25% au răspuns că „DA”, 51% nu sunt de acord cu reluarea, iar 24% nu știu sau nu au răspuns.

Președintele AEP, Toni Greblă, a anunțat sâmbătă că toate voturile vor fi renumărate până duminică.

„Astăzi e zi de sărbătoare, așa că vă dau o veste bună. Birourile electorale județene s-au mobilizat și până la această oră, mai bine de jumătate din județele țării au finalizat acțiunea de numărare a voturilor. Până la sfârșitul zilei avem încredințarea că aproape toate județele vor termina de numărat buletinele de vot.

E posibil să mai rămână două-trei dintre județele mari și foarte mari, pentru că acolo numărul buletinelor de vot este semnificativ mai mare. Și deci au nevoie de timp mai mult pentru a le procesa. În orice caz, până mâine dimineață toate procesele verbale din țară vor fi procesate”, a declarat la Antena 3 CNN Toni Greblă, președintele AEP.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Singurul om de pe planetă care l-a criticat pe David Popovici după performanțele senzaționale este un român

2 Nea Bolojane, specimenul ăsta este din ograda ta, de la PNL...

3 Teorie a conspirației după seismul de aproape 9 grade Richter din Kamcheatka și misterul legat de tsunamiul care nu s-a format

4 Voluntarii veniți cu Georgescu la Broșteni, revoltați că nu au primit de mâncare de la localnici. „Au coborât și au urcat. La fel de curați”

5 VIDEO Kadîrov e pe ducă?