Lavrov: Ultimaturile şi ameninţările la adresa Rusiei sunt contraproductive

Ministrul de externe rus Serghei Lavrov a considerat joi contraproductive ameninţările occidentale la adresa ţării sale, acuzată că pregăteşte o operaţiune militară împotriva Ucrainei, în apropierea căreia a masat peste 100.000 de soldaţi, transmite AFP.

'Abordări ideologizate, ultimatumuri şi ameninţări nu duc la nimic', a declarat Lavrov la începutul întrevederii sale la Moscova cu şefa diplomaţiei britanice, Liz Truss, regretând că 'mulţi dintre colegii noştri occidentali au pur şi simplu o pasiune pentru această formă (de comunicare)'.

Dacă Londra doreşte o ameliorare a relaţiilor cu Moscova, 'noi vom răspunde, desigur, în acelaşi mod, pentru că nu putem fi mulţumiţi de relaţiile noastre, care sunt la cel mai scăzut nivel', a mai spus Lavrov.

Însă 'nu putem normaliza relaţiile decât printr-un dialog bazat pe respect reciproc şi de pe picior de egalitate (...) pentru a găsi soluţii reciproc acceptabile', a subliniat ministrul rus.

La rândul său, Liz Truss a precizat că a venit la Moscova pentru a 'îndemna Rusia să ia calea diplomaţiei'. 'Un război în Ucraina ar fi un dezastru pentru popoarele rus şi ucrainean şi pentru securitatea europeană', a subliniat ea.

'Există o cale alternativă, o cale diplomatică ce permite evitarea conflictelor şi vărsarea de sânge', a adăugat ministrul britanic. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

2 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor

3 Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”

4 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

5 Român în Ucraina / „L-am ucis pe rus și nu am simțit nimic. A fost ca într-un joc video”