Liga Campionilor - FC Barcelona, victorie la scor de forfait cu Juventus

FC Barcelona a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-0, marți seara, pe Camp Nou, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal și și-a luat astfel revanșa după ce fusese eliminată din sferturile ediției trecute de formația italiană.

Juventus, finalistă a ediției 2016-2017, se impunea în sferturi cu 3-0 la Torino și remiza pe Camp Nou, 0-0.

Lionel Messi (45, 69) și croatul Ivan Rakitic (56), în urma unei acțiuni a aceluiași Messi, au marcat golurile echipei catalane.

Bayern Munchen a învins și ea la scor de forfait, 3-0, pe Anderlecht, la care ambii români au fost titulari. Nicolae Stanciu a fost înlocuit în min. 59, după ce primise cartonaș galben în min. 53. Alex Chipciu a fost integralist și a avut o bară, în min. 49, la scorul de 1-0 pentru Bayern.

Bavarezii au câștigat prin golurile marcate de Robert Lewandowski (12 — penalty), Thiago Alcantara (65), Joshua Kimmich (90), după ce campioana Belgiei a rămas în zece oameni încă din min. 11.

Chelsea, 6-0 cu debutanta Qarabag, și PSG, 5-0 cu Celtic, la Glasgow, au realizat scorurile serii.

ȚSKA Moscova a câștigat neașteptat la Lisabona, 2-1 cu Benfica, după ce ''vulturii'' au deschis scorul. Sporting Lisabona, care a eliminat-o pe FCSB din play-off (0-0, 5-1) s-a impus cu 3-2 la Pireu, în disputa cu Olympiakos.

Rezultate:
Grupa A:
Benfica Lisabona — ȚSKA Moscova 1-2
Au marcat: Haris Seferovic 50, respectiv Vitinho 63 — penalty, Timur Jamaletdinov 71.

Manchester United — FC Basel 3-0
Au marcat: Marouane Fellaini 35, Romelu Lukaku 53, Marcus Rashford 84.

Grupa B:
Bayern Munchen — Anderlecht Bruxelles 3-0
Au marcat: Robert Lewandowski 12 — penalty, Thiago Alcantara 65, Joshua Kimmich 90.
Cartonaș roșu: Sven Kums (Anderlecht) 11.

Celtic Glasgow — Paris Saint-Germain 0-5
Au marcat: Neymar 19, Kylian Mbappe 34, Edinson Cavani 40 — penalty, 85, Mikael Lustig (autogol) 83.

Grupa C:
Chelsea Londra — Qarabag Agdam 6-0
Au marcat: Pedro Rodriguez 5, Davide Zappacosta 30, Cesar Azpilicueta 55, Tiemoue Bakayoko 71, Michy Batshuayi 76, 82, Maksim Medvedev
(autogol) 82.

AS Roma — Atletico Madrid 0-0

Grupa D:
FC Barcelona — Juventus Torino 3-0
Au marcat: Lionel Messi 45, 69, Ivan Rakitic 56.

Olympiakos Pireu — Sporting Lisabona 2-3
Au marcat: Felipe Pardo 89, 90+3, respectiv Seydou Doumbia 2, Gelson Martins 13, Bruno Fernandes 43.