Liga I: CFR Cluj - Steaua București 1-1

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Steaua București, scor 1-1 (0-1), duminică, pe stadionul "Dr Constantin Rădulescu", într-un meci din etapa a 22-a Ligii I de fotbal.

Steaua a înscris prima prin Denis Alibec, care, la primul său meci pentru echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, a transformat în minutul 16 un penalty obținut tot de el. Ciprian Deac, revenit la formația clujeană, a adus egalarea în minutul 58.

Meciul a fost de bun nivel pentru Liga I, deși desfășurarea sa a fost afectată de două valuri de ceață, unul în startul întâlnirii, celălalt în repriza secundă.

Steaua a început mai bine și a avut două ocazii mari în primele minute, prin Jakolis, fost jucător al lui CFR

Gazdele nu au avut ocazii clare în prima jumătate de oră, dar au obținut un penalty controversat în minutul 32, pentru un presupus fault asupra lui Larie. Nascimento a executat slab lovitura de la 11 metri, apărată de Florin Niță.

Alibec a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 43, pentru o simulare. Atacantul luase primul galben pentru proteste.

Steaua putea primi un penalty în ultimul minut al primei reprize, după intrarea lui Sorsa la De Amorim. După câteva zeci de secunde, Jakolis a fost din nou aproape de gol.

CFR a început mult mai bine actul secund, impulsionată de avantajul numeric, și a egalat în minutul 58, prin Ciprian Deac.

Harlem Gnohere, intrat în repriza secundă, putea înscrie în minutul 70, la primul său meci pentru Steaua.

Deac și-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 71, când a primit al doilea galben, pentru proteste.

Bud a irosit o șansă bună în minutul 78, când a preferat un dribling în plus.

Meciul de duminică a fost important în perspectiva luptei pentru calificarea în play-off.

În clasament, Steaua este pe locul 2, cu 41 puncte, la patru lungimi de liderul Viitorul.

CFR are 31 puncte și se află pe poziția a 7-a.

CFR 1907 Cluj — FC Steaua București 1-1 (0-1), stadion "Dr. Constantin Rădulescu" — Cluj-Napoca
Au marcat: Ciprian Deac (58), respectiv Denis Alibec (16 penalty)
Cartonașe roșii: Denis Alibec (Steaua, 43), Ciprian Deac (CFR, 71)
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Mircea Orbuleț (București), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) — CCA, Cristian Vasc (Tg. Lăpuș) — LPF
Nascimento, de la CFR Cluj, a ratat un penalty (33)

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)