Liga I: CS Universitatea Craiova - FC Viitorul 3-1

CS Universitatea Craiova a învins campioana FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-1 (0-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

FC Viitorul a deschis scorul în finalul primei reprize prin George Țucudean (42), cu o foarfecă laterală. Universitatea a reușit să egaleze după pauză, din penalty, prin Ionuț Alexandru Mitriță (58), după un henț comis în careu de Bogdan Țîru, care a primit al doilea cartonaș galben.

Gazdele au profitat de avantajul numeric și au preluat conducerea în min. 62, când Nicușor Bancu a urmărit foarte bine o minge revenită din transversală, la șutul lui Hristo Zlatinski. Cristian Bărbuț (77) a închis tabela, cu primul său gol oficial pentru echipa din Bănie, din centrarea lui Bancu.

FC Viitorul a avut o ocazie mare la 0-0, prin Cristian Ganea, care a fost blocat de portarul Nicolai Calancea.

Craiovenii au ratat și ei câteva situații mari de gol: Alex Băluță a tras slab și Arpad Tordia a apărat (33), iar pe final a ratat singur cu Tordai (83), în timp ce Mitriță a trimis mingea în bară (38)

Lovitura de start a fost dată de Ion Velea, fost jucător al Universității și fost arbitru.

După acest succes, Universitatea a urcat pentru moment pe locul al doilea în clasament.

În tur, Universitatea câștigase cu 2-0.

Universitatea a câștigat cu același scor ambele meciuri oficiale jucate pe noul stadion ''Ion Oblemenco''.

FC Viitorul era neînvinsă de șapte etape și nu primise gol în ultimele trei deplasări.

CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanța 3-1 (0-1), stadion Ion Oblemenco — Craiova
Au marcat: Ionuț Alexandru Mitriță (58 — penalty), Nicușor Bancu (62), Cristian Bărbuț (77), respectiv George Țucudean (42).
Cartonaș roșu: Bogdan Țîru (FC Viitorul, 57).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Ciprian Florin Danșa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin)
Observatori: Cristian Nica (Ploiești) — CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)