Liga I: FC Voluntari - Gaz Metan Mediaș 2-1

FC Voluntari a trecut pe teren propriu de Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-1 (1-0), într-un meci disputat luni în etapa a șasea a Ligii I de fotbal.

Într-o partidă echilibrată, FC Voluntari a condus mult timp prin golul înscris în minutul 20 de Petre Ivanovici din lovitură liberă. Fundașul central georgian Akaki Hubutia a egalat cu o lovitură de cap, la un corner, în minutul 78, reușind primul său gol în Liga I după aproape șapte ani.

Victoria echipei antrenate de Claudiu Niculescu a fost adusă în minutul 84 de veteranul Florin Cernat, aflat la primul meci în acest campionat. Cernat, introdus de circa zece minute, a valorificat o pasă rafinată a lui Novac.

Ambele echipe au ratat ocazii mari. De la gazde s-a evidențiat la acest capitol Mihai Voduț, care a irosit trei ocazii clare. Oaspeții au trimis de două ori mingea în bară.

FC Voluntari a acumulat 8 puncte și a urcat pe locul 7. Gaz Metan a rămas cu 4 puncte și ocupă locul 12.

FC Voluntari — CS Gaz Metan Mediaș 2-1 (1-0), Stadion ''Ilie Oană'' — Ploiești
Au marcat: Petre Ivanovici (20), Florin Cernat (84), respectiv Akaki Hubutia (78)
Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (București)
Observator: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA

AGERPRES (AS-editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Daniela Juncu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia