Liga I: Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul 2-2

Gaz Metan Mediaş a remizat acasă cu FC Viitorul, scor 2-2 (1-1), într-un meci disputat miercuri în etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Într-o partidă de bun nivel pentru Liga I, mai ales în prima repriză, Gaz Metan a condus din minutul 25, când Srdjan Luchin a înscris cu capul în propria poartă. Avantajul gazdelor a ţinut doar până în min. 32, când Ianis Hagi l-a găsit cu o pasă lungă pe Voduţ, acesta i-a trimis lui Drăguş, care a marcat cu latul.

Gaz Metan a rămas în zece oameni în min. 38, după o fază controversată: Marius Constantin l-a lovit cu cotul în faţă pe Luchin la o fază fixă, după toate aparenţele neintenţionat, însă arbitrul Popa l-a eliminat pe fundaşul gazdelor.

Echipa lui Gheorghe Hagi a condus din min. 74 după golul lui Lyes Houri, intrat înainte cu cinci minute.

Medieşenii au egalat în penultimul minut al timpului regulamentar, la o fază fixă, prin alt jucător intrat de curând, Yazalde, după o minge deviată de Olaru.

FC Viitorul venea după patru succese consecutive în deplasare. Viitorul rămâne pe locul 3, cu 33 de puncte, fiind la 6 puncte de liderul CFR Cluj. Gaz Metan se menţine pe poziţia a cincea, cu 27 de puncte.

CS Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul Constanţa 2-2 (1-1), stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Srdjan Luchin (25, autogol), Yazalde Gomes Pinto (89), respectiv Denis Drăguş (32), Lyes Houri (74)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF
Cartonaş roşu: Marius Constantin (Gaz Metan, 38)

AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)