Liga I: Gaz Metan Mediaş s-a salvat de la retrogradare, după 3-0 acasă cu Juventus în play-out

Gaz Metan Mediaş şi-a asigurat matematic salvarea de la retrogradare, după ce a învins-o cu 3-0 (1-0) acasă pe Juventus Bucureşti într-un meci disputat luni în etapa a 13-a, penultima a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Gaz Metan a urcat pe locul 4 în play-out, cu 30 de puncte, devansând-o la golaveraj pe Concordia Chiajna. Echipa medieşeană este la 4 puncte de ocupanta locului 6, FC Voluntari, care mai are un singur meci de jucat.

Marius Constantin a deschis scorul în minutul 33, profitând de ieşirea greşită a portarului Drăghia. Mario Rondon a înscris în minutul 65, când a preluat pe piept şi a şutat de la circa 9 metri. Rondon a reuşit dubla în minutul 84 la o lovitură liberă executată de Chamed.

Echipa antrenată de Cristian Pustai a mai fost aproape de gol prin Caiado, Rondon, Tîrcoveanu şi Chamed. Juventus, lanterna roşie, deja retrogradată, a avut ocazii în prima repriză, însă a arătat o evoluţie foarte slabă în actul secund.

Gaz Metan a reuşit această victorie în ziua în care clubul împlineşte 73 de ani.

Juventus are şase înfrângeri consecutive.

CS Gaz Metan Mediaş - SC Juventus Bucureşti 3-0 (1-0), stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Marius Constantin (33), Mario Rondon (65, 84)
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...