Liga I: Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureș 3-3, în play-off

Pandurii Târgu Jiu și ASA Târgu Mureș au terminat la egalitate, 3-3 (2-1), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a șasea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Pandurii a deschis scorul prin golgheterul Ioan Hora (10), fost jucător la ASA, dar mureșenii au restabilit egalitatea prin Claudiu Voiculeț (19), fost fotbalist al gorjenilor. Gazdele au intrat în avantaj la pauză, după golul marcat de Liviu Antal (38). Tot Antal a mărit avantajul echipei antrenate de Edi Iordănescu după pauză (50) și părea că gorjenii vor câștiga la scor. Însă, ASA a început să joace tot mai bine, iar echipa gazdă nu s-a regăsit. Argentinianul Nicolas Gorobsov (65) a marcat al doilea gol al oaspeților din lovitură liberă, iar Ionuț Balaur (80) a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap.

Dacă gazdele au avut ocazii în prima repriză prin Cristian Săpunaru (32) și Mihai Răduț (28), ASA a dominat finalul de joc, ratând ocazii mari de gol prin Țucudean (76, 82), Voiculeț (77), Ciolacu (88), L. Buș (90) și Ramiro Costa (90+4).

ASA rămâne fără victorie în play-off (trei egaluri, trei eșecuri). Pandurii nu a mai câștigat de cinci etape (patru egaluri, un eșec).

Pandurii a câștigat precedentele trei partide cu ASA din acest campionat, 2-0 (acasă), 1-0 (deplasare), ambele în sezonul regulat, 2-0 în deplasare în play-off.

CS Pandurii Târgu Jiu — ASA Târgu Mureș 3-3 (2-1), stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Ioan Hora (10), Liviu Antal (38, 50), respectiv Claudiu Voiculeț (19), Nicolas Gorobsov (65), Ionuț Balaur (80).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenți adiționali: Florin Mihai Marcu (Oradea), Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Aurel Oniță (Constanța)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)