Liga I: Petrolul Ploiești - FC Voluntari 1-2, în play-out

FC Voluntari a învins-o în deplasare pe Petrolul Ploiești, cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă, într-un meci din cadrul etapei a 5-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Ilfovenii au obținut victoria prin golurile marcate de Adrian Bălan (7 — penalty) și de Daniel Pancu (85), succes facilitat și de faptul că Petrolul a jucat cu doi oameni mai puțin în ultima parte a meciului.

Bogdan Gavrilă (60) a marcat golul Petrolului, care imediat a rămas în zece oameni, Daniel Stana fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben (61). Peste alte zece minute (70), Cristian Pulhac a văzut și el al doilea cartonaș galben și Petrolul a rămas în nouă jucători.

''Veteranul'' Daniel Pancu (38 ani), intrat pe gazon în minutul 81, a adus victoria oaspeților.

Petrolul, la prima înfrângere de când este antrenată de Ionel Tersinio Gane (după un egal și o victorie), a avut ocazii de gol prin Daniel Stana (19), Dan Bucșa (54) și Victoraș Astafei (56).

FC Voluntari, antrenată de Ionel Viorel Ganea, neînvinsă de patru etape și victorioasă în ultimele trei, a ratat prin Kone (45) și Daniel Barna (62).

În sezonul regulat, scorul a fost egal între cele două echipe, 1-1, la Ploiești, iar FC Voluntari s-a impus apoi cu 1-0.

FC Petrolul Ploiești — FC Voluntari 1-2 (0-1), stadion "Ilie Oană" — Ploiești
Au marcat: Bogdan Gavrilă (60), respectiv Adrian Bălan (7 — penalty), Daniel Pancu (85).
Cartonașe roșii: Daniel Stana (Petrolul, 61), Cristian Pulhac (Petrolul, 70).
Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...