Liga I: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Viitorul 1-0

Nou-promovata ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins surprinzător campioana FC Viitorul Constanța cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe Stadionul Tineretului din Brașov, într-un meci din etapa a patra a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat în prelungiri de Attila Hadnagy (90+2), după o pasă lungă primită de la Patrick Petre. Aceasta a fost a doua victorie a covăsnenilor în prima ligă.

FC Viitorul, aflată la al treilea eșec consecutiv în toate competițiile), a jucat din minutul 78 în inferioritate numerică, după ce francezul Kevin Boli, în premieră căpitan al echipei constănțene, a primit al doilea cartonaș galben.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a dominat teritorial jocul, dar a greșit mult, mai ales în fața careului advers.

Cea mai bună ocazie a oaspeților în prima repriză a fost semnată de Eric (44), al cărui șut din marginea careului a fost respins de portarul Roland Niczuly.

În debutul reprizei secunde, George Țucudean a marcat (48), dar golul a fost anulat în mod eronat pentru ofsaid. FC Viitorul a mai ratat ocazii bune de gol prin Doru Dumitrescu (50) și Florinel Coman (88).

Sepsi a avut o șansă mare de gol în prima repriză, dar Attila Hadnagy a ratat singur cu portarul Rîmniceanu (28). Lituanianul Papsys a avut și el o ocazie notabilă (43). În partea a doua a meciului, Rîmniceanu a respins mingea la lovitura liberă executată de Claudiu Herea (60), a boxat balonul șutat de Thiaw (86), pentru ca Hadnagy să tragă pe lângă vinclu (90+2), chiar înaintea golului.

Meciul a avut un duel între frații Claudiu Herea (Sepsi OSK) și Ovidiu Herea (FC Viitorul).

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — FC Viitorul Constanța 1-0 (0-0), Stadionul Tineretului — Brașov
A marcat: Attila Hadnagy (90+2).
Cartonaș roșu: Kevin Boli (FC Viitorul, 78).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Bogdan Velicu (București); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Observator: Iuliuss Nemțeanu (Ghermănești/Ilfov) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)

2 Justiția din Ro a comis-o din nou! Asta e din aia jegoasă, făcută în nesimțire!