Liga Naţiunilor: România a învins Bosnia-Herţegovina, dar a retrogradat în Liga C

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Bosniei-Herţegovina cu scorul de 4-1 (1-0), luni seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Bucureşti, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor, dar a retrogradat în Liga C.

România, victorie de palmares în Liga Națiunilor FOTO

Meciul a început în nota de dominare a tricolorilor. Bosniacii rezistă cu greu, în fața atacurilor formației României și strâng șase galbene în 18 minute.

Totuși, oaspeții ratează prima ocazie notabilă, cap Kovacevici.

Dar primul gol al partidei este înscris de echipa României, în minutul 38, atunci când, Dennis Man, punctează după o pasă primită de la Bancu. România conduce cu 1-0 și urcă pe locul 3 în grupă.

Pima repriză s-a terminat cu ocazia incredibilă irosită de Sorescu (45). România a intrat la cabine pe locul 3. Dar, speranțele României de a nu cădea în grupa a 3-a valorică s-au topit imediat după pauză pentru că Finlanda a marcat de două ori la Zenica, împotriva Muntenegrului, în minutele 47 și 53.

E prima dată în istorie când naționala termină în urma Finlandei și tot prima dată când termină pe ultimul loc în grupă.

Golurile din finalul partidei marcate de Pușcaș, o „dublă”, și de Rațiu, două dintre ele avându-l coautor pe Bancu, nu au mai contat în cursa de calificare, România păstrând în aceste condiții ultimul loc din grupă.

Pentru oaspeţi, care erau deja promovaţi în Liga A, a înscris Edin Dzeko (77).

România nu a mai marcat patru goluri într-un meci din noiembrie 2020, din amicalul cu Belarus (5-3), iar într-un meci oficial din iunie 2019, 4-0 cu Malta în deplasare, în preliminariile EURO 2020. Exceptând victoria de la ''masa verde'' cu Norvegia (3-0), din noiembrie 2020, tricolorii nu mai câştigaseră un meci oficial la diferenţă de trei goluri din 12 octombrie 2019, 3-0 cu Feroe în deplasare (preliminariile EURO 2020).

ROMÂNIA – BOSNIA ȘI HERȚEGOVINA 4-1 (Man 38, Pușcaș 73, 86, Rațiu 79 / Dzeko 77)

ROMÂNIA: 1. Radu – 2. Rațiu, 17. Rus, 15. Burcă, 11. Bancu – 10. Stanciu-cpt., 18. Marin (6. Băluță, 64), 22. Olaru – 20. Man (23. Cordea, 64), 7. Alibec (9. Pușcaș, 65), 13. Sorescu (3. Camora, 56). Selecționer: Edward IordănescuRezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 14. Boloca, 19. Tănase, 21. Coman

BOSNIA ȘI HERȚEGOVINA: 1. Vasilj – 3. Šerbečić, 18. Kovačević (6. Saničanin, 25), 16. Miličević, 2. Ćivić (5. Kolašinac, 61) – 19. Šarić, 13. Cimirot, 10. Gojak – 21. Dedić, 9. Prevljak-cpt., 23. Demirović. Selecționer: Ivaylo PetevRezerve: 12. Šehić, 22. Pirić – 4. Sušić, 7. Bešić, 8. Danilović, 11. Džeko, 14. Prcić, 15. Duljević, 17. Kodro-Maksumić, 20. Hotić

Arbitru: Halil Umut Meler; arbitri asistenţi: Cevdet Komurcuoglu, Ibrahim Caglar Uyarcan; al patrulea oficial: Yaşar Kemal Ugurlu (toţi din Turcia). Arbitru video: Mete Kalkavan; arbitru asistent video: Abdulkadir Bitigen (ambii din Turcia)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!