Liverpool doar egal, Tottenham – victorie la scor în prima etapă a sezonului din Premier League

FC Liverpool a încheiat la egalitate pe Craven Cottage, la Londra, cu echipa Fulham, scor 2-2. Egipteanul Mohamed Salah a fost desemnat omul meciului în care gazdele au condus de două ori, însă Liverpool a egalat de fiecare dată. Autorii golurilor: Aleksandar Mitrovic (min. 32, 72 penalti), respectiv Darwin Nunez (min. 64) şi Mohamed Salah (min. 80).

Într-un alt meci, Tottenham Hotspur a învins cu 4-1 pe Southampton. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 12, prin James Ward-Prowse, însă Tottenham a răspuns rapid prin golurile lui Ryan Sessegnon, în minutul 21, şi Eric Dier, în minutul 31. În repriza secundă, Tottenham şi-a mărtit avantajul la 4-1 prin golurile marcate de Mogammed Salisu (autogol min. 61) şi Dejan Kulusevski (min. 63).

Celelalte rezultate înregistrate sâmbătă în Premier League:

Bournemouth - Aston Villa 2-0 (Jefferson Lerma 2, Kieffer Moore 80)

Leeds United – Wolverhampton 2-1 (Rodrigo 24, Rayan Ait-Nouri 74 autogol / Daniel Podence 6)

Newcastle – Nottingham Forest 2-0 (Fabian Schar 58, Callum Wilson 78)