Lovitură de stat în Gabon. Șeful diplomaţiei UE: Ce se întâmplă în Africa de Vest este o mare problemă pentru Europa

Şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, a declarat miercuri că, dacă se confirmă că în Gabon a avut loc o lovitură de stat, atunci această evoluţie va spori instabilitatea din regiune, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Josep Borrell. FOTO EPA EFE

Josep Borrell. FOTO EPA EFE

Miniştrii apărării din statele Uniunii Europene, reuniţi în cadru informal la Toledo, eveniment organizat de preşedinţia spaniolă a Consiliului UE, vor analiza situaţia din ţara africană.

Dacă se confirmă, atunci este vorba de încă o lovitură de stat militară ce sporeşte instabilitatea în întreaga regiune'', a declarat Borrell în faţa miniştrilor apărării europeni.

Ceea ce se întâmplă în Africa de Vest constituie o mare problemă pentru Europa, consideră demnitarul european.

Alegerile, anulate

Miercuri dimineaţă, un grup de ofiţeri superiori din Gabon au anunţat la televiziune că au preluat puterea, la scurt timp după ce autoritatea electorală naţională comunicase că preşedintele Ali Bongo Odimba a fost reales pentru al treilea mandat.

Militarii au anunţat la canalul de televiziune Gabon 24 că reprezintă toate forţele de securitate şi apărare ale ţării din vestul Africii centrale. Ei au declarat că alegerile sunt anulate, toate frontierele sunt închise până la noi ordine, iar instituţiile statului sunt dizolvate.

Puciul din Gabon are loc la o lună după cel din Niger .

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 DOCUMENT Cine din servicii o fi dat drumul la chestia asta? Și ce o fi atât de grav?

2 Palmă grea pentru președinte / „Refuz să particip, am primit invitație de la Administrația Prezidențială, nu mă duc, în semn de protest pentru tot ceea …

3 SURSE Guvernul Bolojan e ca și picat, moțiunea va fi votată de cel puțin 270 de parlamentari. Cătălin Predoiu, premierul agreat la Cotroceni

4 Prima lovitură grea pentru Bolojan în interiorul PNL...

5 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?