
Lukașenko le-a recomandat bielorușilor să consume cartofi „o dată, de două ori pe săptămână” din cauza penuriei
Aleksandr Lukașenko, liderul Belarusului, le-a recomandat cetățenilor să reducă consumul de cartofi, pentru a combate penuria cu care se confruntă țara. Acesta denunță un sabotaj către Rusia.
„O dată pe săptămână, maximum de două ori pe săptămână, și atunci copți sau piure”, a spus el în timpul unei vizite în regiunea Volkovysk, potrivit Moscow Times .
Vorbind despre cauzele deficitului, Lukașenko a dat vina pe producătorii agricoli bieloruși, care, potrivit lui, au preferat să vândă cartofi în Rusia, unde prețul este de două-trei ori mai mare.
„Cineva vrea să câștige bani – țăranii au exportat, fermierii au exportat. Pe de o parte. Ei bine, pe de altă parte, undeva s-a descoperit un sabotaj”, a remarcat el.
Cu toate acestea, potrivit lui Lukașenko, situația s-a stabilizat deja și nu se observă probleme cu cartofii în republică. „Nu văd mari probleme, au apărut deja primii cartofi la noi”, a spus șeful statului.
Cartofii au început să dispară de pe rafturile magazinelor din Belarus încă din februarie, însă Lukașenko a recunoscut problema abia pe 8 mai.
El a declarat că fermierii ar fi încetat să mai furnizeze produse pe piața internă din cauza prețurilor de achiziție scăzute și s-ar fi reorientat către Rusia, unde se înregistra, de asemenea, un deficit.
După aceea, Lukașenko a dat instrucțiuni să se mărească volumul de cartofi cultivați, astfel încât să fie suficient atât pentru piața internă, cât și pentru livrările către Rusia.
În același timp, el a subliniat că nu este vorba de caritate: „Este vorba de bani serioși”. De asemenea, începând cu 27 mai, Belarus a ridicat interdicția de import de cartofi din țările Uniunii Europene, ceea ce a devenit parte a măsurilor anticriză.
În iunie, Lukașenko a prezentat o nouă versiune a crizei alimentare: potrivit afirmațiilor sale, deficitul a fost creat în mod artificial, ca urmare a unei conspirații împotriva conducerii republicii din partea „anumitor persoane”, ale căror nume nu le-a dezvăluit.
Sursa: adevarul.ro