Lukerg a obţinut de la Raiffeisen şi ING un credit de 67 mil. euro pentru un parc eolian din Galaţi

Lukerg Renew, un joint venture între Lukoil (Rusia) şi ERG Renew (Italia), a încheiat un acord cu Raiffeisen Bank International (Austria) şi ING Bank (Olanda) pentru un credit de 67 milioane euro, pe o perioadă de 11 ani, destinat finanţării proiectului eolian de 70 MW Gebeleisis din zona Galaţi.

Lukerg a obţinut de la Raiffeisen şi ING un credit de 67 mil. euro pentru un parc eolian din Galaţi (Imagine: Silviu Matei/Mediafax Foto)

Contractul a fost încheiat prin subsidiara Corni Eolian a Lukerg Renew, se arată într-un comunicat publicat miercuri de compania italiană ERG Renew.

Raiffeisen şi ING Bank sunt aranjori principali mandataţi ai împrumutului, se spune în comunicat.

Lukerg Renew a preluat anul trecut, de la compania daneză Vestas, parcul eolian Gebeleisis din zona Galaţi, cu o capacitate totală de 70 MW, pentru 109,2 milioane euro.

Proiectul din zona Galaţi este operaţional din luna februarie a anului trecut, funcţionând cu 35 de turbine a câte 2 MW. Producţia medie anuală a unităţii este estimată la peste 165 GWh.

Lukerg Renew este un joint venture între divizia Lukoil Ecoenergo a grupului petrolier Lukoil, din Rusia, şi ERG Renew, din Italia.

Compania a mai cumpărat, în 2012, de la compania italiană Inergia, un proiect de 84 MW în judeţul Tulcea, compus din 3 grupuri de turbine eoliene situate în localităţile Dorobanţu, Topolog şi Casimcea.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană