Manchester City - Real Madrid 0-0, în semifinalele Ligii Campionilor

Manchester City și Real Madrid au terminat la egalitate, 0-0, marți seara, la Manchester, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Prima repriză a fost lipsită de faze de poartă, jocul desfășurându-se între cele două careuri.

În partea secundă, Real a avut prima ocazie notabilă, prin Ramos (54), a cărui lovitură de cap a trimis mingea pe direcția lui Hart.

Madrilenii au expediat mingea în bară (71), prin Jesé, balonul fiind deviat de portarul Hart. Goalkeeperul ''cetățenilor'' a intervenit salutar în două faze, la reluarea lui Casemiro (79) și a șutul din apropiere al lui Pepe (82), astfel că tabela a rămas imaculată.

City a avut o șansă de gol în prelungiri, când Keylor Navas a respins în corner mingea trimisă din lovitură liberă de Kevin De Bruyne (90+3).

Real Madrid nu a putut conta pe vedeta sa Cristiano Ronaldo, accidentat, în timp ce Karim Benzema, nerefăcut, a ieșit de pe teren la pauză.

Returul va avea loc pe 4 mai, pe stadionul ''Santiago Bernabeu''.

Manchester City — Real Madrid 0-0
Manchester, City of Manchester Stadium: 52.000 spectatori
Liga Campionilor — semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Manchester City: Joe Hart — Bacary Sagna, Vincent Kompany (căpitan), Nicolas Otamendi, Gael Clichy — Fernandinho, Fernando — Jesus Navas (Raheem Sterling, 77), Kevin De Bruyne, David Silva (Kelechi Iheanacho, 40) — Sergio Aguero. Antrenor: Manuel Pellegrini.
Rezerve neutilizate: Wilfredo Caballero — Pablo Zabaleta, Aleksandar Kolarov, Fabian Delph, Eliaquim Mangala.
Real Madrid: Keylor Navas — Daniel Carvajal, Sergio Ramos (căpitan), Pepe, Marcelo — Luka Modric, Casemiro, Toni Kroos (Isco, 90) — Lucas Vazquez, Karim Benzema (Jese Rodriguez, 46), Gareth Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.
Rezerve neutilizate: Francisco Casilla — Raphael Varane, James Rodriguez, Mateo Kovacic, Danilo.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)
Cartonașe galbene: Pepe (24), David Silva (37), Daniel Carvajal (90+2).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

3 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...