Manchester City și RB Leipzig au devenit primele echipe calificate în playoff-ul Ligii Campionilor

Echipa engleză i-a învins pe elvețienii de la Young Boys Berna în turul al patrulea al fazei grupelor, iar germanii de la Lepzig au învins-o pe Steaua Roșie Belgrad.

Jucători de la Manchester City. Foto: EPA-EFE

Echipa engleză Manchester City a învins clubul elvețian Young Boys Berna cu scorul de 3:0 în meciul din grupa G din etapa a patra din faza grupelor Ligii Campionilor. Întâlnirea a avut loc la Manchester.

Erling Haaland (minutul 23, 51) și Phil Foden (45+1) au fost marcatorii golurilor.

În minutul 53, jucătorul echipei elvețiene Sandro Lauper a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

Într-un alt meci din Grupa G, echipa germană RB Leipzig-ul german a învins-o în deplasare cu 2-1 pe Crvena Zvezda Beograd (Steaua Roșie Belgrad). RB Leipzig o învinsese şi pe teren propriu, cu 3-1, pe Steaua Roșie Belgrad.

Manchester City și Leipzig și-au asigurat locul în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Echipa engleză a acumulat 12 puncte, iar cea germană 9. Steaua Roșie Belgrad și Young Boys Berna au câte 1 punct.

În turul a cincelea, Manchester City va primi vizita RB Leipzig, iar Young Boys va juca acasă cu Crvena Zvezda Beograd.

Scorul serii a fost în grupa E

Scorul serii a fost reuşit de Atletico Madrid, 6-0 cu Celtic, meci desfășurat în grupa E a Ligii Campionilor, dar campioana Scoţiei a evoluat în cea mai mare parte a timpului în zece, după eliminarea japonezului Maeda (23). Pentru echipa antrenată de Diego Simeone au înscris Antoine Griezmann (6, 60), Alvaro Morata (45+2, 76), Lino (66) şi Saul Niguez (85).

În celălalt meci din grupă, Lazio a obţinut o victorie la limită cu Feyenoord Rotterdam, 1-0, pe Stadio Olimpico, luându-şi revanşa după ce a pierdut în Olanda cu 1-3. Immobile a marcat golul său cu numărul 200 pentru Lazio.

Barca învinsă surprizător de Șahtior Donețk

Într-un meci din Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal, FC Barcelona a fost învinsă surprinzător de Şahtior Doneţk, cu scorul de 1-0 (1-0), marţi seara, la Hamburg. Unicul gol al partidei a fost înscris de Danilo Sikan (40). Campioana Ucrainei a mai avut două ocazii bune de gol, în debutul reprizei secunde, dar ter Stegen s-a opus la mingile expediate de Gocioleişvili (48) şi Sikan (57).

Barca reuşise să câştige primele trei partide din grupă, iar Şahtior a bifat al doilea succes.

FC Porto a reuşit şi ea o victorie dublă cu Antwerp, 2-0 pe ''Dragao'', după 4-1 în deplasare. Evanilson a deschis scorul din penalty (32), celălalt gol al lusitanilor fiind marcat de veteranul Pepe (90+1), la 40 de ani. Belgienii au evoluat aproape întreaga repriză secundă în inferioritate numerică.

FC Porto conduce grupa cu 9 puncte, urmată de Barcelona cu același număr de puncte și același golaveraj, dar cu mai puține goluri înscrise și de Șahtior (6 puncte). Antwerp (cu 0 puncte) ocupă ultimul loc.

În runda următoare, Barcelona îl va primi vizita lui FC Porto, iar Șahtiorul va juca pe teren propriu cu Antwerp. Întâlnirile vor avea loc pe 28 noiembrie.

Nemții de la Dortmund au trecut pe primul loc

În Grupa F, Borussia Dortmund a dispus de Newcastle United cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Niclas Fuellkrug (26) şi Julian Brandt (79).

În celălalt meci din grupa F, AC Milan a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la fotbal, 2-1 cu Paris Saint-Germain, marţi seara, pe San Siro. PSG, care a câştigat cu 3-0 pe Parc des Princes, a reuşit să deschidă scorul la Milano, prin fundaşul slovac Milan Skriniar (ex-Inter Milano), în min. 9. Portughezul Rafael Leao a egalat rapid după doar 3 minute (12), din foarfecă, iar francezul Olivier Giroud a marcat golul victoriei imediat după pauză (50). Parizienii au suferit astfel al doilea lor eşec în grupă.

Borussia ocupă primul loc în clasament (7 puncte), urmată de PSG (6), Milan (5) și Newcastle (4 puncte).

Rezultatele de marţi seara:

Grupa E

Atletico Madrid - Celtic Glasgow 6-0 Au marcat: Antoine Griezmann 6, 60, Alvaro Morata 45+2, 76, Lino 66, Saul Niguez 85. Cartonaş roşu: Daizen Maeda (Celtic) 23.

Lazio Roma - Feyenoord Rotterdam 1-0 A marcat: Ciro Immobile 45+1.

Grupa F

Borussia Dortmund - Newcastle United 2-0 Au marcat: Niclas Fuellkrug 26, Julian Brandt 79.

AC Milan - Paris Saint-Germain 2-1 Au marcat: Rafael Leao 12, Olivier Giroud 50, respectiv Milan Skriniar 9.

Clasament

1 Borussia Dortmund 4 2 1 1 3-2 7

2 Paris Saint-Germain 4 2 0 2 7-6 6

3 AC Milan 4 1 2 1 2-4 5

4 Newcastle United 4 1 1 2 4-4 4

Grupa G

Steaua Roşie Belgrad - RB Leipzig 1-2 Au marcat: Benjamin Henrichs (autogol) 81, respectiv Xavi Simons 8, Lois Openda 77.

Manchester City - Young Boys Berna 3-0 Au marcat: Erling Haaland 23 - penalty, 52, Phil Foden 45+1. Cartonaş roşu: Sandro Lauper (Young Boys) 53.

Clasament

1 Manchester City 4 4 0 0 12-3 12

2 RB Leipzig 4 3 0 1 9-6 9

3 Steaua Roşie 4 0 1 3 5-10 1

4 Young Boys 4 0 1 3 4-11 1

Grupa H

Şahtior Doneţk - FC Barcelona 1-0 A marcat: Danilo Sikan 40.

FC Porto - Royal Antwerp 2-0 Au marcat: Evanilson 32 - penalty, ''Pepe'' Képler Laveran Lima Ferreira 90+1. Cartonaş roşu: Jurgen Ekkelenkamp (Antwerp) 52.

Clasament

1 FC Porto 4 3 0 1 9-3 9

2 FC Barcelona 4 3 0 1 8-2 9

3 Şahtior Doneţk 4 2 0 2 6-7 6

4 Royal Antwerp 4 0 0 4 3-14 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

4 VIDEO Președintele Iranului, Ebrahim Raisi, a murit / „Niciun semn de viață” la locul accidentului, spune televiziunea de stat iraniană

5 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?