Marcel Ciolacu: Am stabilit în coaliție ca pe 15 și 29 septembrie să avem alegerile prezidențiale

Marcel Ciolacu: Am stabilit în coaliție ca pe 15 și 29 septembrie să avem alegerile prezidențiale

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a anunțat miercuri seara că în coaliţia de guvernare s-a stabilit ca alegerile prezidenţiale să se desfășoare pe 15 şi 29 septembrie, iar alegerile parlamentare pe data de 8 decembrie.

Marcel Ciolacu

Guvernul va adopta o ordonanţă de urgență. FOTO Inquam Photos/George Călin(Arhivă)

Marcel Ciolacu a fost întrebat, într-o emisiune la România TV, dacă au fost „bătute în cuie" datele pentru alegeri, scrie Agerpres.

În acest moment, în coaliţie am stabilit foarte clar: sunt alegeri comasate locale cu europarlamentare pe data de 9 iunie, pe data de 15 septembrie şi 29 septembrie - alegerile prezidenţiale, turul unu şi turul doi, şi pe data de 8 decembrie avem alegerile generale, pentru Parlamentul României. În coaliţie aşa am stabilit. Urmează şi PNL să treacă aceste date, cred că duminică, prin votul din interiorul partidului", a precizat prim-ministrul Marcel Ciolacu, preşedinte al PSD.

El a adăugat că Guvernul va adopta o ordonanţă de urgenţă cu tot ce implică aceste alegeri, care va fi trimisă la Parlament pentru a deveni lege .

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Ce se întâmplă, a început revoluția în Rusia? / Aceste imagini sunt din Sankt Petersburg!

2 De citit ce spune omul ăsta despre ce se întâmplă acum pe frontul din Ucraina, dar și în spatele ușilor închise...

3 Asta e, de fapt, Austria, oameni buni...

4 Toate drumurile duc la Londra / Rețeaua Celac-Rotaru-Georgescu-Vacusta

5 Nici o surpriză / Cine este proprietarul Ferrari-ului surprins parcat pe o trecere de pietoni din Dorobanți...