Mărfuri contrafăcute în valoare de peste 300.000 de lei, descoperite în Portul Constanţa

Poliţia de Frontieră a confiscat, în zona de sud a Portului Constanţa, articole vestimentare în valoare de peste 300.000 lei, susceptibile a fi contrafăcute, informează un comunicat de presă transmis vineri de Garda de Coastă.

Potrivit sursei citate, poliţiştii din cadrul Gărzii de Coastă, împreună cu lucrătorii vamali, au descoperit joi, într-un container sosit din China într-un terminal din zona de sud a Portului Constanţa, 9.396 articole vestimentare (fesuri) în valoare de 302.551 lei, susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală al unei mărci cunoscute.

"Marfa a fost ridicată, în vederea continuării cercetărilor, de către lucrătorii vamali, iar poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate", se arată în comunicatul Gărzii de Coastă. AGERPRES / (AS - autor: Dan Mihăescu, editor: Irina Poenaru, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană