Marius Copil a abandonat în semifinalele turneului de la Nottingham (challenger)

Tenismanul român Marius Copil a abandonat, sâmbătă, în semifinalele turneului challenger de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 127.000 de euro, la scorul de 7-6 (4), 1-0 pentru israelianul Dudi Sela, al treilea favorit.

Copil (26 ani, 91 ATP), al doilea favorit al competiției, a renunțat după o oră și 5 minute și va primi pentru participare un cec de 6.370 euro și 45 de puncte ATP. Românul se va alege și cu 815 euro și 25 de puncte ATP pentru evoluția de la dublu (sfertfinalist).

Marius Copil și Dudi Sela (32 ani, 98 ATP) sunt acum la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Sela a obținut prima victorie în 2011, în optimile unui turneu challenger la Atena, cu 6-4, 6-2, iar arădeanul s-a impus în 2013 în semifinalele turneului challenger de la Quimper, cu 6-3, 6-4, și în 2015, în Cupa Davis, cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4, 6-2.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)