Max Verstappen a câștigat al treilea titlu de campion mondial la F1 în Qatar

Pilotul olandez Max Verstappen de la Red Bull a cucerit al treilea său titlu consecutiv de campion mondial de Formula 1, sâmbătă, pe circuitul Lusail, într-o cursă plină de evenimente, după ce coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, a fost nevoit să abandoneze în timpul cursei de sprint din cadrul Marelui Premiu al Qatarului, scrie Agerpres.

Max Verstappen FOTO: Profimedia

Max Verstappen FOTO: Profimedia

Verstappen nu avea nevoie decât de trei puncte pentru a obţine titlul, iar coechipierul mexican era singurul care mai putea întârzia încununarea sa. Perez a fost nevoit să abandoneze după ce a fost acroşat de francezul Esteban Ocon (Alpine), în al 11-lea tur, astfel că nu mai conta ce punctaj ar fi obținut Verstappen, care era al treilea în acel moment.

Max Verstappen (26 ani) va pleca din pole position, duminică, în Marele Premiu al Qatarului, în căutarea celei de-a 14-a victorii în 17 curse în acest sezon. Max a stabilit în această stagiune şi recordul de victorii consecutive (zece), având şi două victorii în cele patru curse de sprint.

Cursa de sprint, care a avut 19 tururi, a fost câştigată de australianul Oscar Piastri (McLaren), urmat de Verstappen, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat britanicul Lando Norris (McLaren).

Verstappen este al cincilea pilot din Formula 1 care a câștigat trei titluri consecutive de campion mondial la F1, după Juan Manuel Fangio (patru - 1954-1957), Michael Schumacher (cinci - 2000-2004), Sebastian Vettel (patru - 2010-2013) şi Lewis Hamilton (patru - 2017-2020).

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?