Medicul electrocutat în timpul unei operații dă în judecată Spitalul Colțea

Medicul electrocutat în timpul unei operaţii este hotărât să dea în judecată Spitalul Colţea. Doctorul Marian Stamate a spus că nu este prima dată, când viaţa îi este pusă în pericol în spital şi a acuzat conducerea că încearcă să muşamalizeze incidentul.

Chirurgul electrocutat în timpul unei operaţii, din cauza unui cauter defect, refuză să accepte că a fost victima unui incident minor, aşa cum consideră managerul spitalului Colţea.

Trebuie să spun clar că este o minciună, o încercare de minimizare prin muşamalizare şi acoperire a evenimentelor. Atunci când ai, practic, o echipă medicală doborâtă de un şoc electric de înalt voltaj, nu poţi să spui că este un eveniment minor. Voi acţiona în instanţă urmând toate căile prevăzute de legislaţia românească”, a declarat Marian Stamate.

Mai ales că, spune medicul, aparatura veche folosită în spital poate fi cauza unui nou incident.

Vreau să menţionez că toată aparatura care a fost folosită avea niste avize, era verificată şi era în bună stare de funcţionare”, a spus purtătorul de cuvânt al Spitalului Colțea, Dragoș Teodosiu.

Nu se explică atunci de ce a fost vorba de un incident cu repetiţie, după cum povesteşte un medic rezident.

Prima oară m-am gândit ce bine că nu era în mâna mea cauterul că se putea da vine pe mine şi poate îl plăteam din alunele mele de salariu şi iar, m-am gândit iar s-a întâmplat asta?!”, a spus medicul rezident Alexandra Chirilă.

Şi atunci a fost electrocutat tot chirurgul Marian Stamate. Abia acum a început însă o anchetă în spital.


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”

5 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD