Meleşcanu: Frans Timmermans a spus că nu se pune în niciun caz problema asemănării noastre cu Polonia

Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a spus că "nu se pune în niciun caz" problema asemănării situaţiei din Polonia cu cea din România, a declarat vineri, la Digi24, ministrul de externe, Teodor Meleşcanu.

"Frans Timmermans a spus că nu se pune în niciun caz problema asemănării noastre cu problemele din Polonia, cu invocarea articolului 7 şi aşa mai departe. Le-a declarat oficial la televizor", a afirmat şeful diplomaţiei române.

Meleşcanu a punctat că Polonia are în prezent "un dialog susţinut cu Comisia Europeană".

"Nu există şanse foarte mari de a vedea într-adevăr o invocare a articolului 7", a afirmat Meleşcanu, adăugând că "în mod evident nu există niciun fel de legătură între situaţia din Polonia şi situaţia din România".

Comisia Europeană a decis, la finalul anului trecut, să lanseze procedura de activare a articolului 7 al Tratatului Uniunii Europene - articol ce prevede cazurile în care un stat membru poate fi privat de dreptul de vot în Consiliu - în legătură cu temerile privind statul de drept în Polonia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 „România nu știe pe ce comoară stă”, crede economista șefă a ING Group

3 E paranoia la Kremlin / Se pregătește debarcarea lui Putin?

4 VIDEO O poveste care dă fiori...

5 Theodor Stolojan / „Primul Guvern va cădea la vot. Apoi urmează Bolojan premier”