Michelle Obama, în turneu în Japonia și Cambodgia pentru a promova educația fetelor

Michelle Obama, în turneu în Japonia și Cambodgia pentru a promova educația fetelor

Prima doamnă a SUA, Michelle Obama, va călători în Japonia și Cambodgia în această lună în cadrul efortului global al SUA de a susține educația pentru fete, a informat marți Casa Albă, relatează Reuters.

Michelle Obama se va afla în Japonia, la Tokyo și Kyoto, între 18 și 20 martie, iar în orașul cambodgian Siem Reap pe 21 și 22 martie, se menționează într-un comunicat.

Inițiativa este menită să reducă numărul fetelor — 62 de milioane întreaga lume — care nu merg la școală, informează administrația americană.

Efortul, lansat vara trecută de Agenția SUA pentru dezvoltare internațională (USAID), va folosi programul de voluntariat al Peace Corps pentru a contribui la extinderea accesului la educație școlară pentru fete, în special pentru adolescente.

Cambodgia este una dintre cele 11 țări vizate de inițiativa Peace Corps în primul an al programului, celelalte zece fiind R. Moldova, Albania, Georgia, Benin, Burkina Faso, Ghana, Mongolia, Mozambic, Togo și Uganda. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Zeci de funcționari au ajuns pe funcții în ANAF și Ministerul Finanțelor cu studii făcute la universități fantomă

2 Ce se întâmplă? / Cel mai bogat om al planetei „arată semne de îmbătrânire accelerată”

3 VIDEO CTP, necruțător cu Anca Alexandrescu

4 VIDEO Rușii, dați cu „cracii-n sus” la Pokrovsk?

5 Foarte interesant!