Ministerul Sănătăţii: Un număr mare de cazuri care nu au fost alocate vor creşte raportările în unele judeţe

Ministerul Sănătăţii informează, sâmbătă, că există un număr mare de cazuri confirmate cu COVID-19 care nu au fost încă alocate judeţelor unde a avut loc infectare, iar Institutul Naţional de Sănătate Publică a luat măsuri pentru alocarea rapidă a acestora în termen de 3 zile, ceea ce va face ca numărul total de cazuri raportate să crească în următoare zile.

"Având în vedere numărul mare de cazuri confirmate care nu au fost încă alocate unui judeţ unde a avut loc infectarea, Institutul Naţional de Sănătate Publică a luat măsuri pentru alocarea rapidă a acestora de către direcţiile de sănătate publică în termen de 3 zile. De aceea, în unele judeţe, numărul total de cazuri raportate va creşte în următoarele zile", se arată în precizarea transmisă sâmbătă de Ministerul Sănătăţii.

În informarea respectivă se mai menţionează că "aceste cazuri au fost luate în considerare în numărul total de cazuri raportate zilnic la nivel naţional şi nu influenţează incidenţa calculată pentru ultimele 14 zile". AGERPRES / (AS - editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă