Ministrul britanic de finanţe demisionează înainte ca Boris Johnson să-şi preia mandatul de premier

Ministrul britanic de finanţe demisionează înainte ca Boris Johnson să-şi preia mandatul de premier

Ministrul de finanţe Philip Hammond şi-a prezentat miercuri demisia, cu puţin timp înainte ca Boris Johnson, cunoscut pentru poziţia sa pro-Brexit, să devină prim-ministru, dorind astfel să-şi exprime opoziţia, relatează AFP şi dpa.

"Mi-am prezentat demisia Theresei May. A fost un privilegiu să deţin această funcţia în ultimii trei ani", a scris pe Twitter Philip Hammond.

El anunţase că nu îi va lăsa lui Boris Johnson plăcerea de a-l demite din funcţie şi că se va opune unui Brexit fără acord pentru care noul şef al guvernului se declară pregătit.

"Cred că succesorul dvs trebuie să fie liber să aleagă un ministru de finanţe care este pe deplin aliniat cu poziţia sa politică", a scris el în scrisoarea de demisie, după ce şi-a anunţat oficial intenţia de a demisiona săptămâna trecută.

Lui Hammond i s-au alăturat miercuri secretarul de stat pentru justiţie David Gauke şi secretarul de stat pentru dezvoltare internaţională Rory Stewart, care au precizat şi ei că au demisionat în opoziţie faţă de planurile lui Johnson privind Brexitul.

"Abia aştept marea revenire în cabinetul din 2045", a glumit Stewart cu Gauke pe Twitter.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Instanţa a dispus confiscarea a 19 hoteluri şi băi termale / Condamnări grele în dosarul DIICOT privind devalizarea staţiunii Băile Herculane

2 Așa o fi?

3 Cine este proprietarul cabinetului stomatologic unde a murit fetița de 2 ani. „Clinica noastră a realizat cu succes mai mult de 1.700 de proceduri sim…

4 Incidentul care a ținut toți ochii pe Gabi Tamaș. Orbit de gelozie, câștigătorul Asia Express 2025 și-ar fi bătut soția, după o seară de club

5 VIDEO „Afară, afară, ești mult prea specială!”, „Lie, lie, ciocârlie, cum îi scapi de pușcărie” / Protest împotriva Liei Savonea, în fața Înaltei Curți