Ministrul de Externe al Ucrainei, Dimitro Kuleba, și-a dat demisia. Kievul pregătește o remaniere a cabinetului guvernamental

Ministrul de Externe al Ucrainei, Dimitro Kuleba, și-a dat demisia. Kievul pregătește o remaniere a cabinetului guvernamental

Rada Supremă a Ucrainei a primit o scrisoare de demisie din partea ministrului afacerilor externe al Ucrainei, Dmitro Kuleba, a anunțat instituția într-un mesaj pe Telegram.

Demisia va fi examinată în cadrul uneia dintre următoarele sesiuni plenare.

Demisia acestuia a fost anunțată pe surse de marți seară de cotidianul Ukrainska Pravda. Publicația scria că încă nu s-a decis cine va fi numit în locul său, dar cel mai probabil înlocuitor este prim-adjunctul ministrului de externe, Andrii Sîbiga.

Sursele Ukrainskaia Pravda spun că se pregătesc şi alte demisii în guvern, însă prim-ministrul Denîs Şmîhal va rămâne în funcţie.

Marţi, şefii a trei ministere, precum şi viceprim-ministrul Olha Stefanişîna şi-au prezentat demisiile în parlament .


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?