Moscova dezminte acuzațiile Ucrainei că a lăsat trupe în Belarus după exercițiile militare ''Zapad 2017''

Rusia a dezmințit sâmbătă acuzațiile Ucrainei potrivit cărora Moscova a lăsat trupe în Belarus după exercițiile militare ''Zapad 2017'', precizând că militarii ruși s-au întors la bazele lor după încheierea manevrelor, relatează Reuters.

''În ce privește unitățile forțelor ruse care au luat parte la exercițiile militare strategice 'Zapad 2017', ele s-au întors toate la bazele lor permanente'', a declarat generalul rus Igor Konașenkov, citat de agenția Tass.

Declarația lui Konașenkov survine după ce comandantul șef al forțelor armate ucrainene, Viktor Mujenko, a afirmat că Rusia a lăsat trupe în urmă după efectuarea manevrelor în Belarus, în pofida promisiunii de a nu face acest lucru.

Potrivit lui Mujenko, Rusia și-a retras doar câteva unități din Belarus și că ea a mințit în legătură cu numărul soldaților săi aflați inițial acolo.

Un purtător de cuvânt al Ministerului belarus al Apărării a declarat că ultimul tren cu militari ruși și echipamente a părăsit Belarusul joi, 28 septembrie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”