Moscova l-a convocat pe ambasadorul Germaniei, după afirmaţiile lui Wolfgang Schäuble despre Rusia

Moscova l-a convocat pe ambasadorul Germaniei, după afirmaţiile lui Wolfgang Schäuble despre Rusia

Ambasadorul Germaniei a fost convocat la Ministerul rus de Externe după ce ministrul german al Finanţelor, Wolfgang Schäuble, a comparat anexarea Crimeei cu ocuparea Sudetenland de către Adolf Hitler.

Ministrul german al Finanţelor, Wolfgang Schäuble (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Considerăm provocatoare declaraţiile cu caracter pseudo-istoric ale ministrului german", a comunicat Ministerul rus de Externe, citat de AFP.

"Aceste analogii sunt manipulări grosolane ale evenimentelor şi faptelor istorice. Domnul Schäuble trebuie tras la răspundere, în Germania", a continuat diplomaţia rusă.

Ministrul german al Finanţelor, Wolfgang Schäuble, a comparat luni ocuparea Crimeei cu anexarea Sudetenland de către Adolf Hitler, potrivit ediţiei online a revistei Der Spiegel. "Hitler a folosit metode de acest fel în Sudetenland", a declarat Schäuble în faţa a aproximativ 50 de elevi berlinezi care participau la o discuţie despre Europa.

Ministrul german al Finanţelor a apreciat că preşedintele rus Vladimir Putin a utilizat aceleaşi argumente ca naziştii, afirmând sus şi tare că vrea să apere ruşii, consideraţi ca fiind ameninţaţi în Ucraina. În numele unui "pangermanism", Adolf Hitler a invadat şi anexat, în 1938, Sudetenland, o regiune situată în vestul Cehiei, afirmând că vrea să-i elibereze pe germani de opresiune, a sugerat ministrul german.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Mesajul vulgar transmis de Tamila Cristescu ministrului de Externe, după ce a fost înlăturată din funcția de viceconsul în SUA

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

5 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!