Municipiul Arad şi zece localităţi învecinate, fără apă din cauza unei avarii

Municipiul Arad şi zece localităţi din apropiere sunt afectate, joi, de lipsa apei, în urma unei avarii care a apărut în reţea, anunţă Compania de Apă din oraş.

Conform unui comunicat de presă transmis de companie, se intervine pentru localizarea unei avarii la magistrala cu diametrul de 1.200 mm.

"În acest moment nu este alimentat cu apă municipiul Arad si nici localităţile învecinate Horia, Vladimirescu, Mândruloc, Cicir, Zădăreni, Bodrog, Călugăreni, Şofronea, Sânpaul şi Sâmbăteni. Echipele Companiei de Apă sunt în teren pentru remedierea situaţiei şi se estimează că peste două ore se va relua furnizarea apei potabile. Compania de Apă Arad cere scuze abonaţilor pentru disconfortul creat", se arată în comunicat.

Cele 11 localităţi afectate au împreună aproximativ 200.000 de locuitori. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană