Nadal, deținătorul titlului, eliminat de Djokovic în sferturile de finală la Roland Garros

Tenismanul spaniol Rafael Nadal a eșuat în tentativa de a câștiga pentru a 10-a oară în cariera sa turneul de Mare Șlem de la Roland Garros, fiind învins în trei seturi, 7-5, 6-3, 6-1, de sârbul Novak Djokovic, numărul unu mondial, într-o partidă din sferturile de finală ale competiției din capitala Franței, disputată miercuri.

Nadal înregistrase până în prezent 70 de victorii și o singură înfrângere pe zgura pariziană, în 2009, în fața suedezului Robin Soderling, în optimile de finală.

Djokovic îl va avea ca adversar în penultimul act al Internaționalelor Franței pe câștigătorul partidei dintre britanicul Andy Murray, favoritul nr.3, și spaniolul David Ferrer (cap de serie nr.8). AGERRPES