Naționala masculină de handbal a României, învinsă fără drept de apel de Austria, în preliminariile EURO 2024

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de echipa Austriei, cu scorul de 35-30 (19-17), miercuri, în Sala Dinamo din Bucureşti, în penultimul meci din Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2024.

Naționala de handbal masculin Foto Mediafax (arhivă)

România a ratat şansa de a-şi asigura calificarea înainte de încheierea preliminariilor şi va juca meciul decisiv duminică, împotriva Ucrainei, scrie Agerpres.

Tricolorii au controlat jocul cu liderul doar în primul sfert de oră , conducând de mai multe ori la o diferenţă de trei goluri, 4-1, 5-2, 6-3, 7-4, 10-7, 11-8. România a fost ultima oară în avantaj în min. 19, 12-11, după care Austria s-a desprins pe tabelă şi la pauză avea 19-17.

Ecartul a crescut după pauză, mai întâi la patru goluri, 18-22 (35), apoi România s-a apropiat la două lungimi, 24-26 (46) , dar Austria şi-a mărit avansul la şase goluri, 31-25 (55), câştigând cu 35-30, după ce ultimul gol al echipei antrenate de Xavi Pascual a fost reuşit de portarul Dan Vasile.

Pentru România au înscris Ionuţ Nistor Ioniţă 7 goluri, Javier Humet Gaminde 5, Ante Kuduz 4, Daniel Stanciuc 2, Nicuşor Negru 2, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Călin Dedu 2, Robert Militaru 1, Robert Nagy, Dan Lucian Vasile 1, Radu Cristian Ghiţă 1, Dan Racoţea 1, Andrei Drăgan 1.

Ionuţ Iancu a apărat 4 aruncări (16,67%), iar Dan Lucian Vasile a apărat 2 (11,76%).

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Mykola Bilyk 7, Tobias Wagner 6, Borias Zivkovic 6, Janko Bozovic 3, Robert Weber 3, Franko Lastro 3, Sebastian Frimmel 2, Eric Dambock 2, Lukas Hutecek 2, Florian Mohr 1.

Unde se desfășoară Campionatul European de handbal masculin

Thomas Eichberger a încheiat cu 14 şuturi parate (32,56%).

Meciul a fost arbitrat de turcii Kursad Erdogan şi Ibrahim Ozdeniz, iar delegat EHF a fost croatul Josip Posavec.

Miercuri are loc şi celălalt meci al grupei, Insulele Feroe - Ucraina.

În clasament, pe primul loc se află Austria, cu 10 puncte, urmată de România, 4 puncte, Feroe, 2 puncte, Ucraina, 2 puncte.

Ultimele partide vor avea loc duminică, de la ora 19:00 (ora României), Ucraina - România (la Gummersbach/Germania) şi Austria - Feroe (Bregenz).

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea.

Campionatul European de handbal masculin se va desfăşura în Germania, între 10 şi 28 ianuarie 2024.

România nu s-a mai calificat la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9.

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”