Naționala Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, învinsă și de Albania

Naționala Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, învinsă și de Albania

Naționala de fotbal a Turciei, antrenată de românul Mircea Lucescu, a fost învinsă de reprezentativa Albaniei cu scorul de 3-2 (2-0), luni seara, la Antalya, într-un meci amical.

Lucescu are un bilanț dezastruos de când a preluat echipa Turciei, cu o victorie, un egal și patru eșecuri (1-1-2, în meciuri oficiale).

Albania, pregătită de fostul internațional italian Christian Panucci, a condus cu 2-0, prin ''dubla'' lui Armando Sadiku (24, 39), autorul golului victoriei în fața României la EURO 2016. Turcia a redus din diferență prin Cengiz Under (47), dar albanezii au marcat la scurt timp prin Eros Grezda (55). Turcia a mai înscris o dată, prin Emre Akbaba (60), care a stabilit scorul final.

Albania a jucat în zece oameni din min. 41, când a fost eliminat Ledian Memushaj.

În echipa Albaniei a debutat Kamer Qaka (CSM Poli Iași), intrat în min. 66. Azdren Llullaku, fostul golgheter al Ligii I, a fost doar rezervă.

Lucescu a aliniat echipa: Volkan Babacan — Barîș Yardimci (Ozan Tufan, 46), Caglar Soyuncu, Serdar Aziz (Ismail Koybași, 46), Atila Turan (Ugur Demirok, 46) — Oguzhan Ozyakup, Okay Yokușlu — Cengiz Under (Enes Unal, 71), Hakan Calhanoglu (Yusuf Yazici, 75), Kenan Karaman (Emre Akbaba, 60) — Cenk Tosun.

Turcia a fost învinsă joi de România cu scorul de 2-0, la Cluj-Napoca, în alt meci amical.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?