Naufragiatul: Dan Petrescu, încă un eşec categoric cu CFR! Campioana, surclasată la Craiova VIDEO

CFR Cluj are şase meciuri oficiale, în această stagiune, dintre care trei pierdute!

Acest bilanţ dezolant a însemnat deja pierderea Supercupei, ratarea calificării în turul II preliminar al Ligii Campionilor, dar şi o înfrângere în Superliga, după a doua etapă.

La Craiova, pe o căldură sufocantă, campioana a deschis scorul prin Ciprian Deac, în minutul 14, însă apoi s-a prăbuşit, pur şi simplu. La pauză, a fost 1-1, după ce belgianul Van Durmen (25 de ani) a înscris, în minutul 32, din pasa decarului argentinian, Bauza.

La reluare, nici nu se aşezaseră bine echipele pe teren, că trupa finanţată de Adrian Mititelu a şi trecut în frunte. Italianul Compagno a punctat pentru 2-1 (46), după o centrare care a făcut ravagii în careul clujean.

Condusă cu 2-1, CFR a fost, pur şi simplu, fără reacţie. Şi a luat şi golul al treilea, de la acelaşi Van Durmen (72), după o lovitură liberă executată repede de Bauza la care apărarea oaspeţilor a „dormit“.

S-a terminat 3-1 pentru Universitatea Craiova, care s-a redresat după înfrângerea din prima etapă şi a gustat prima victorie cu antrenorul Marius Croitoru pe bancă.

Pentru CFR Cluj urmează returul din turul II preliminar al Conference League, miercuri (ora 18.00), în Andorra, cu Inter Club d'Escaldes. Calificarea e însă o formalitate, în condiţiile în care, în tur, CFR s-a impus, acasă, cu 3-0.

Adevărata provocare pentru Dan Petrescu rămâne accederea în grupele Conference League, obiectiv pentru îndeplinirea căruia trebuie să treacă de încă două tururi. De altfel, viitorul tehnicianului pe banca CFR-ului depinde, în mare măsură, de parcursul european al echipei.

16. Mioveni 2 0 0 2 0-5 0

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia