Nepoata vicepreședintelui UEFA, Angel Maria Villar, omorâtă deși se plătise răscumpărarea

Nepoata vicepreședintelui UEFA, Angel Maria Villar, omorâtă deși se plătise răscumpărarea

Nepoata lui Angel Maria Villar, vicepreședinte UEFA și președinte al federației spaniole, a fost găsită moartă, deși familia plătise o parte din răscumpărarea cerută de răpitori, a anunțat ministerul spaniol de externe.

Maria Villar Galaz, 36 ani, a fost găsită fără viață într-un canal de ape reziduale, la două zile după ce fusese răpită, legată de mâini și picioare și cu un sac de plastic pe cap care i-a cauzat moartea prin asfixiere. Victima a fost răpită pe 13 septembrie după ce a luat un taxi într-un centru comercial din Santa Fe, în apropiere de sediul IMB Mexic, unde lucra. Răpitorii au forțat-o să retragă bani din contul său înainte de a solicita o răscumpărare familiei pentru punerea ei în libertate. O parte din bani au fost plătiți, dar corpul victimei a fost găsit la zi mai târziu.

Angel Maria Villar conduce federația spaniolă din 1988 și este membru al Comitetului Executiv al FIFA din 1998. După ce și-a anunțat candidatura la președinția UEFA, el a decis să se retragă din cursă înaintea alegerilor.

AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Fostul comandant-șef al Forțelor Armate ale Ucrainei conturează cel mai probabil scenariu privind încheierea războiului

2 De citit ce scrie Stiglitz despre ce se întâmplă acum în SUA...

3 Din ce a făcut Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, o avere de 300 de milioane de euro

4 Cine e femeia care a atras toate privirile la parada de la Arcul de Triumf. Președintele Nicușor Dan s-a oprit și a salutat-o

5 O mare porcărie! / Lista pensionarilor speciali ai MAI care au pus stăpânire pe polițiile locale și încasează două venituri de la buget