Nepotul criminalului din Caracal, Gheorghe Dincă, reținut pentru furt și scandal în Gara Arad

Nepotul lui Gheorghe Dincă, criminalul din Caracal, a fost reținut luni de polițiști după ce a furat un troller din Gara Arad. Incidentul a degenerat, bărbatul fiind agresiv și imobilizat de forțele de ordine.

Nepotul criminalului din Caracal a fost reținut la Arad pentru furt și scandal FOTO: Arhivă

Nepotul criminalului din Caracal a fost reținut la Arad pentru furt și scandal FOTO: Arhivă

Potrivit unor surse apropiate anchetei, polițiștii de la Transporturi Arad au fost sesizați de mai mulți martori din holul caselor de bilete că un bărbat a sustras un bagaj tip troller, care conținea diverse bunuri personale. După furt, acesta a mers spre platoul stației CFR, unde a fost oprit de agenții de pază.

Bărbatul a devenit violent, tulburând grav ordinea și liniștea publică și adresând amenințări agentului de securitate. În acel moment, a fost nevoie de folosirea spray-ului iritant lacrimogen, susțin sursele citate de News.ro.

Urmărire și reținere

La observarea poliţiştilor din cadrul SJPT Arad, autorul a fugit, fiind imobilizat şi încătuşat la aproximativ 150 de metri de staţia CF Arad”, au precizat aceleași surse.

Prejudiciul, estimat la 1.000 de lei, a fost recuperat în totalitate.

Cine este bărbatul reținut

Autorul furtului este nepotul lui Gheorghe Dincă, bărbatul din Caracal condamnat pentru răpirea și uciderea a două adolescente în urmă cu șase ani.

Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și se află în arestul IPJ Arad, fiind cercetat pentru furt și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă