Nicolae Bănicioiu a plecat din PSD şi se alătură formaţiunii lui Victor Ponta

Nicolae Bănicioiu a plecat din PSD şi se alătură formaţiunii lui Victor Ponta

Nicolae Bănicioiu a plecat din PSD. Este a cincea plecare majoră în ultimele zile.

Fostul ministru al Sănătăţii Nicolae Bănicioiu a declarat vineri, pentru AGERPRES, că a demisionat din Partidul Social Democrat, alăturându-se partidului Pro România, formaţiune condusă de Victor Ponta.

"Vă confirm informaţia. Am decis să mă alătur colegilor mei din guvernarea Ponta, cu care am făcut lucruri bune pentru România şi alături de care vreau să fac în continuare lucruri bune. Nu pot să mai fiu părtaş la ipocrizie şi la superficialitatea promovată de domnul Dragnea la PSD acum", a precizat Bănicioiu.

El a mărturisit că i-a fost greu să ia decizia de a pleca din PSD.

"Mi-a fost foarte greu. Eu sunt în PSD de când am intrat în politică şi consider că rămân social-democrat şi alături de aceste idealuri cu care am câştigat în 2012 alegerile, în 2016. Ce se întâmplă acum nu are nicio legătură cu ce era PSD. Deocamdată, acum suntem subiect de glume. Am ajuns din acel partid de profesionişti subiect de glume", a spus Nicolae Bănicioiu.

Întrebat dacă mai sunt colegi care vor părăsi PSD, el a răspuns: "Sunt mulţi, sunt mulţi care sunt nemulţumiţi". AGERPRES


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 „15.000 de euro în numerar, 4.000 de euro în bijuterii. Eram furioasă”

3 Stupoare la Chișinău după rezultatele unui sondaj realizat în România. Jurnalist: „Nu pot să înțeleg această combinație de trădare și spaimă”

4 Ce ar putea fi misterioasa aeronavă care s-a prăbușit recent lângă baza Area 51

5 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”