Nigeria: Două avioane de luptă au intrat în coliziune şi s-au prăbuşit în capitala Abuja

Nigeria: Două avioane de luptă au intrat în coliziune şi s-au prăbuşit în capitala Abuja

Două avioane de luptă nigeriene au intrat în coliziune şi s-au prăbuşit în capitala Abuja, provocând panică printre locuitori, a declarat vineri un purtător de cuvânt al forţelor aeriene nigeriene, relatează dpa.

Pilotul unuia dintre avioanele de tip F-7 a murit în timpul accidentului produs deasupra cartierului Katampe din capitală în jurul orei 11:00 (10:00 GMT), a afirmat purtătorul de cuvânt Ibikunle Daramola într-un comunicat.

"Cu regret trebuie să anunţ că unul dintre piloţi, care a reuşit să se catapulteze din unul dintre avioanele F-7 care s-a prăbuşit astăzi, a murit", a spus el.

Avioanele făceau repetiţii pentru un spectacol aerian cu ocazia zilei independenţei Nigeriei, marcată pe 1 octombrie.

Martorii au afirmat că aripile avioanelor s-au lovit în aer iar unul dintre aparatele de zbor s-a prăbuşit pe un deal din capitala Abuja.

Pentru moment nu se ştie dacă există şi alte victime sau dacă au fost afectate clădiri.AGERPRES


populare
astăzi

1 DOCUMENT Prima chestie care apare despre Bolojan...

2 George Simion îl dă în gât pe Ponta: „E în SUA, cu Sebastian Ghiță și Maior, încearcă să ajungă la Administrația Trump”

3 Marius Oprea sugerează că un apropiat al lui Călin Georgescu, Bogdan Vacusta, ar fi agent GRU

4 Portret / Drumul lui Ilie Bolojan spre politica înaltă a început de jos, fiind marcat de ambiția eficienței și încăpățânare

5 Serviciile au întors armele și-l fierb la foc mic pe Georgescu? / O nouă zi, noi dezvăluiri...