Norvegia va spori controalele de poliție în apropierea frontierelor

Norvegia va spori controalele de poliție în apropierea frontierelor

Norvegia va spori controalele de poliție în apropierea frontierelor pentru a combate imigrația ilegală și criminalitatea transfrontalieră, a declarat marți ministrul justiției, Anders Anundsen, transmite DPA. 'Dată fiind creșterea numărului de solicitanți de azil, este important ca autoritățile norvegiene să aibă din vreme o imagine despre identitatea și trecutul oamenilor care ajung în țară', a explicat Anundsen.

Controalele vor fi coordonate de Direcția Poliției Naționale, împreună cu serviciul de securitate al poliției, PST.

Potrivit Ministerului Justiției, măsura nu face parte din vreun plan de reintroducere a controalelor la frontiere sau de limitare a dreptului la azil.

Norvegia nu este membră a Uniunii Europene, dar face parte din spațiul Schengen de liberă circulație a persoanelor.

În ultimele săptămâni, Norvegia a primit în jur de 700 de cereri de azil săptămânal, comparativ cu circa 200 anterior în cursul verii. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?