Nou scandal în lumea tenisului: Karatsev şi Basilashvili, bănuiţi de implicare în meciuri trucate

Nou scandal în lumea tenisului: Karatsev şi Basilashvili, bănuiţi de implicare în meciuri trucate

Umbra unui nou scandal planează asupra lumii tenisului. Televiziunea germană ZDF a anunţat că sub observaţie se află cinci meciuri, ale căror rezultate ar fi fost influenţate de jucătorii Aslan Karatsev (Rusia) şi Nikoloz Basilashvili (Georgia).

Cei doi ar fi fost convinşi de către tehnicianul din Belarus Yahor Yatsyk să trucheze o serie de meciuri.

Karatsev şi Basilashvili au fost, în diferite perioade, elevii lui Yatsyk.

Basilashvili (nr. 26 ATP) a fost pregătit de tehnicianul din Belarus între 2013 şi 2014, iar Karatsev (nr 42 ATP) l-a avut antrenor pe Yatsyk între 2018 şi 2021. ZDF susţine că Yatsyk i-ar fi plătit pe cei doi jucători în câteva rânduri pentru a influenţa rezultatul unor meciuri.

Cele cinci meciuri aflat în centrul investigaţiei, şi pentru care ZDF a solicitat de la ITF (Federaţia Internaţională de Tenis) toată documentaţia preliminară, sunt partide cu fluctuaţii neobişnuit de mari la pariuri.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?