„O femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit”

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, a afirmat că o femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit, precizând că aceasta poate folosi o pălărie sau o bască.

Arhiepiscopul Tomisului a fost întrebat, la emisiunea de la Radio Dobrogea, cum să procedeze o femeie căsătorită în cazul în care doreşte să poarte o eşarfă pe cap la un eveniment, iar familiei îi este ruşine cu ea dacă face acest lucru.

”Sigur că trebuie să porţi ceva pe cap. O femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit. Cum să îi fie ruşine? Chiar dacă pune o pălărie, o bască, dar nu e cu capul descoperit. Dacă sunt atâtea mofturi la cineva, acoperiţi-vă cu ceva capul”, a declarat Arhiepiscopul Tomisului.


populare
astăzi

1 Așa o fi? / „Serviciul secret militar ucrainean a încercat să mă asasineze”

2 Citiți și voi, să vedeți în ce țară am ajuns să trăim...

3 Recoltă abundentă de roșii / Iulie, luna crucială pentru fructe coapte toată vara

4 Rezultate la tragerea loto de joi, 16 iulie. La 6 / 49, reportul a ajuns la peste 7,93 milioane de euro

5 Val de căldură și furtuni / Patru județe sub cod galben, cu maxime de 36 de grade