O nouă „noapte de foc” în Franța

O nouă „noapte de foc” în Franța

O nouă „noapte de foc” în Franța. 421 de arestări au fost efectuate în Franţa, potrivit Ministerului de Interne. Dintre acestea, 242 au avut loc în regiunea pariziană, după moartea tânărului Nahel, în vârstă de 17 ani, marţi, în timpul unui control rutier.

Aceste "arestări record reflectă instrucţiunile ferme date de ministru prefecţilor şi poliţiei", notează Le Figaro. Cei mai mulţi dintre cei arestaţi au vârste cuprinse între 14 şi 18 ani.

Poliţistul care l-a împuşcat pe Nahel marţi dimineaţă şi-a cerut scuze familiei acestuia în timp ce se afla în arest.

Avocatul său, Laurent-Franck Liénard, a declarat că acesta este "devastat" şi că "nu se trezeşte dimineaţa ca să ucidă oameni".

"Primele cuvinte pe care le-a pronunţat au fost să îşi ceară scuze, iar ultimele cuvinte pe care le-a spus au fost să îşi ceară scuze familiei", a spus avocatul său.

Nahel a fost ucis marţi seară, la un control rutier.



populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

4 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?