O româncă, numită la VÂRFUL Comisiei Europene! Ruxandra Drăghia-Akli, noul director general adjunct pentru cercetare și inovare

Ruxandra Drăghia-Akli a fost numita miercuri director general adjunct al Comisiei Europene la departamentul pentru Cercetare si Inovare, potrivit unui comunicat al CE. Ruxandra Draghia-Akli, angajata a Comisiei din 2009, a ocupat pana acum postul de Director Health in Directoratul General Cercetare, gestionand o echipa de 150 de oameni si un buget de 1,3 miliarde euro anual.

Este cercetator, doctor in medicina. Timp de 14 ani a lucrat in mediul academic si in biotehnologie in SUA si a fost vice-presedinte pentru cercetare al unei companii de biotehnologie (VGX Pharmaceuticals - vaccinuri de ADN, terapie genica), in care a fost unul dintre fondatorii stiintifici.

Dupa Franta si America, a venit randul Bruxelles-ului in cariera sa profesionala. "Am vrut sa vin la Bruxelles si sa am un impact in cercetarea medicala europeana. In fiecare zi lucrez pentru acest scop", declara ea pentru SmartWoman.ro in 2010.

Cercetatoarea romanca isi va prelua noul post de la 1 septembrie a.c.

Tot miercuri au mai fost numiti in functia de director adjunct al CE Charlina Vitcheva (Bulgaria, Joint Research Center), Mario Campolargo (Portugalia, dept. Digitalizare) si Carlos Alegria (Portughez, dept. Interpretare).

Citeste aici un interviu acordat de Ruxandra Draghia-Akli pentru Viata Medicala si Euractiv.ro in 2013


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

5 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…