Oficial din poliția ucraineană, mort după ce a fost surprins de un atac cu rachete într-o intersecție din Kiev

Oficial din poliția ucraineană, mort după ce a fost surprins de un atac cu rachete într-o intersecție din Kiev

Șeful departamentului de infracțiuni cibernetice din cadrul poliției naționale ucrainene a murit luni după ce a fost surprins de un bombardament pe străzile Kievului.

O rachetă rusească a lovit într-o intersecție din centrul Kiev FOTO Captură Twitter

O rachetă rusească a lovit într-o intersecție din centrul Kiev FOTO Captură Twitter

Rusia a continuat marți valul de atacuri aeriene care a lovit început de luni în toată Ucraina, lăsând mai multe localități în beznă și provocând cel puțin 11 morți și zeci de răniți. Moartea lui Iuri Zaskoka, în vârstă de 41 de ani, tatăl a doi copii, a fost anunțată de șeful Poliției Naționale din Ucraina.

Zaskoka mergea la serviciu când a fost surprins de o rachetă care a lovit într-o intersecție împrăștiind fragmente și incendiind mai multe mașini. El se află printre cei 11 oameni care au murit în urma ploii de rachete rusești de luni.

Șeful Poliției Naționale a anunțat pe Facebook moartea lui Iuri Zaskoka FOTO Captură

Șeful Poliției Naționale a anunțat pe Facebook moartea lui Iuri Zaskoka FOTO Captură

Rusia a lovit luni 11 obiective de infrastructură ucraineană, inclusiv energetice și civile, în opt zone din Ucraina, potrivit guvernului ucrainean.

Rusia a transmis că a lovit toate țintele desemnate și a promis că va înteți atacurile asupra Ucrainei. Kievul nu a mai fost lovit cu rachete din vară. Sirenele aeriene au răsunat marți în toată Ucraina. Locuitorii au fost îndemnați să stea în adăposturi și să evite să iasă pe stradă.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Răsturnare de situație! / Descoperire importantă făcută de specialiştii INSEMEX în cazul exploziei din Rahova!

2 VIDEO Deranj public în Grecia după ce cântăreața Despina Vandi a făcut pană pe autostradă și a fost dusă la hotel cu o mașină de patrulă a poliției

3 „Mie îmi place Putin și nu-mi place UE. Eu mă simt mai liber in Rusia decât în Occident”

4 Tudor Chirilă, revoltat de decizia CCR și mesaj tranșant pentru magistrați: „E atât de greu de acceptat că trebuie să munciți ca toți ceilalți”

5 BREAKING Au fost pe mână! / Grindeanu, șeful de facto al PSD, declarații halucinante din culisele respingerii de către CCR a reformei pensiilor magistra…