OFICIAL Omul de afaceri Dan Șucu este noul patron al echipei Genoa

OFICIAL Omul de afaceri Dan Șucu este noul patron al echipei Genoa

Jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport au anunțat miercuri că Dan Șucu (61 de ani) este noul acționar majoritar al echipei de Serie A Genoa, iar informația a fost confirmată ulterior de formația italiană de fotbal. Omul de afaceri român este și patronul grupării Rapid București.

Dan Șucu a preluat 77% din acțiunile echipei Genoa

Conform formației din Serie A, Dan Șucu a preluat 77% din acțiunile echipei Genoa în urma unei majorări de capital social cu 45.356.262 de euro.

Din această sumă, 5.356.262 de euro sunt cu titlu gratuit și alte 40.000.000 de euro plătite pe 14 decembrie”.

Cine este Genoa

Genoa este una dintre echipele de tradiție din fotbalul italian, o grupare care are în palmares nouă titluri de campioană a Italiei.

Primul titlu a fost câștigat în 1898, iar ultimul în sezonul 1924.

De asemenea, formația de pe „Stadio Luigi Ferraris” are în vitrină și o Cupă a Italiei, ediția 1936-1937.

În acest moment, Genoa ocupă locul 13 în Serie A și este antrenată de fostul mare jucător francez Patrick Vieira.

Președinte grupării este Alberto Zangrillo, iar în sezonul trecut de Serie A Genoa a încheiat pe locul 11 din 20 de echipe.



populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 „15.000 de euro în numerar, 4.000 de euro în bijuterii. Eram furioasă”

3 Stupoare la Chișinău după rezultatele unui sondaj realizat în România. Jurnalist: „Nu pot să înțeleg această combinație de trădare și spaimă”

4 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”

5 Ce ar putea fi misterioasa aeronavă care s-a prăbușit recent lângă baza Area 51