Olanda - SUA. Prima echipă calificată în sferturile de finală, la Mondialul din Qatar

Olanda este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins în optimi, cu scorul de 3-1, selecționata Statelor Unite ale Americii.

Olanda - SUA. FOTO FIFA

Olanda a deschis scorul prin Depay, în minutul 10 al partidei, atacantul olandez șutând perfect, din prima, la colțul lung, fără șanse pentru Turner. Europenii au încheiat prima repriză cu două goluri avantaj, după ce Blind a înscris aproape identic, din centrarea lui Dumfries.

Americanii au atacat încontinuu și au ratat câteva mari ocazii, reușind într-un final să înscrie și să reducă din avantajul olandezilor, în minutul 76.

Cinci minute mai târziu, Blind i-a întors serviciul lui Dumfries, iar fundașul olandez a marcat pentru 3-1, stabilind scorul final.

Olanda merge mai departe în sferturile de finală și își așteaptă viitoarea adversară de la Cupa Mondială care se va decide dintre Argentina și Australia.