Olimpice: Mascotele de la Rio 2016 se numesc Vinicius și Tom

Olimpice: Mascotele de la Rio 2016 se numesc Vinicius și Tom

Mascotele de la Jocurile Olimpice și Jocurile Paralimpice 2016 de la Rio de Janeiro vor purta numele ''Vinicius'' și respectiv ''Tom'', în onoarea a doi mari mari compozitori brazilieni: Vinicius de Moraes și Tom Jobim, relatează agenția Reuters.

Cele două nume au primit 44 la sută din cele peste 320.000 de voturi online exprimate de brazilieni. Celelalte nume aflate în cursă erau Oba și Eba, respectiv Tiba Tuque și Esquindim.

''Vinicius'' este numele mascotei pentru JO 2016, o felină galbenă care simbolizează fauna Braziliei, în timp ce ''Tom'', mascota Jocurilor Paralimpice, reprezintă flora pădurilor braziliene.

Anunțul numelor celor două mascote survine cu 600 zile înaintea ceremoniei de deschidere a JO de la Rio de Janeiro, care va avea loc pe 5 august 2016.

În 2012, mascota JO de la Londra s-a numit Wenlock, iar mascota Jocurilor Paralimpice — Mandeville.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?